Currency-analysis-6
تحلیل تکنیکال ارز های دیجیتال

تحلیل تکنیکال ارز های دیجیتال

دو روش اصلی برای تصمیم‌گیری در مورد سرمایه گذاری وجود دارد:

 • تحلیل فاندامنتال شامل تجزیه و تحلیل مالی یک شرکت برای تعیین ارزش منصفانه بازار
 • تحلیل تکنیکال که تلاش می‌کند با جستجوی الگوها و روندهای لازم برای تعیین حرکات قیمت، واکنش بازار را نسبت به روند قیمت‌ها درک کند.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل تکنیکال چیست؟

پیش از نگاه به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بهتر است که با خود مفهوم تحلیل تکنیکال آشنا شویم. تحلیل تکنیکال مطالعه روندهای آماری است که از داده‌های قیمت و زمان جمع آوری شده است، تا فرصت‌های تجاری را مشخص کند.

تحلیلگران تکنیکال برای ارزیابی قدرت و ضعف در قیمت یک دارایی از الگوهای حرکات قیمت، سیگنال معاملاتی و سایر ابزارهای تحلیلی استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال را می‌توان در مورد هرگونه داده مانند رمزارز، فارکس، قیمت کالاها و سهام‌ها استفاده کرد.

تحلیل تکنیکال به چه دردی می‌خورد؟

نمودار قیمت‌ها و حجم معاملات در واقع تصمیمات گذشته اتخاذ شده توسط فعالان بازار (خرید و فروش) است. 

این اطلاعات در مورد تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیز همین طور است. این اطلاعات به نوبه خود بر تصمیمات آینده در این بازار از دو طریق تأثیر می‌گذارد:

روانشناختی: آنچه در گذشته انجام شده و بر نحوه نزدیک شدن به موقعیت‌های آینده تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، بسیاری از تریدرها تمایل دارند که روی قیمتی که قبلا یک دارایی را خریداری کرده‌اند، تمرکز کنند و اگر این قیمت کاهش یابد، می‌خواهند آن دارایی را حتی بفروشند.

بازتاب: برخی از تریدرها که به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال مسلط هستند، روندها و الگوهای نمودارهای معمول را تشخیص می‌دهند و طبق آن عمل می‌کنند (خرید یا فروش).

اگر تعداد کافی از شرکت‌کنندگان از همین استراتژی پیروی کنند، انتظار می‌رود که این الگوهای نمودار نتیجه مورد انتظار را دنبال کند و احتمالاً این روند با حضور بیشتر و بیشتر شرکت‌کنندگان در روند ادامه خواهد یافت.

 روندها چه هستند؟

حال اگر بخواهیم به طور دقیق‌تری با تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال آشنا شویم، باید با مفهوم ترند یا روند آشنا شویم. سه‌ روند ممکن وجود دارد:

 1. روند صعودی: در روند صعودی، ارزش دارایی در حال افزایش است، سقف‌های بالاتر (Higher Highs) و کف‌های بالاتر (Highers Lows).
 2. روند نزولی: در روند نزولی، ارزش دارایی در حال پایین آمدن است، سقف‌های پایین‌تر (Lower Highs) و کف‌های پایین‌تر (Lower Lows).
 3. روند افقی: در یک روند افقی، دارایی در یک کانال افقی معامله می‌شود.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

بعضی اوقات تریدرها نیز از اصطلاحات خرس و گاو برای اشاره به یک روند استفاده می‌کنند. بازار گاوی از گاو می‌آید که با شاخ‌های خود به سمت بالا حمله می‌کند، بنابراین قیمت‌ها را بالا می‌برد و عبارت بازار خرسی از خرس می‌آید، که با پنجه‌های خود به پایین حمله می‌کند، بنابراین قیمت‌ها را پایین می‌آورد.

 سطوح مقاومت و حمایت چیست؟

 1. حال در قدم بعدی تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال باید به سراغ مفاهیمی مانند مقاومت و حمایت برویم. وقتی حرکت در نمودار خطی نیست، قیمت با بالا رفتن با مقاومت مواجه می‌شود و با پایین آمدن با حمایت روبرو خواهد شد.
 2. مقاومت: سطحی که انتظار می‌رود روند صعودی متوقف شود یا به خاطر فعالیت فروشندگان دوباره به جلو حرکت کند.
 3. حمایت: سطحی که انتظار می‌رود روند نزولی به دلیل فعالیت خریداران متوقف شود.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

وقتی سطح مقاومت شکسته شود‌، معمولاً به یک سطح حمایت تبدیل می‌شود و بالعکس. در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، حمایت اغلب به عنوان نقطه ورود و مقاومت به عنوان نقطه خروجی استفاده می‌شود. در صورت گرایش شدید خریداران به بازار، قیمت بدون توقف ممکن است از حمایت / مقاومت عبور کند.

 تحلیل تکنیکال پیشرفته

 1. اگر مایل هستید یک قدم بیشتر به سمت تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال پیش بروید، نقاط زیر نقاطی هستند که اغلب تحلیل‌گران به آن نگاه می‌کنند تا از آن اطلاعاتی را بیرون بکشند:

نمودارهای (Open High Low Close) OHLC

این نمودارها نوارهایی را نشان می‌دهند که به عنوان شمعی شناخته می‌شوند. شکل شمع بستگی به رابطه بین قیمت های آغاز دوره (Open)، بالاترین قیمت دوره (High)، پایین‌ترین قیمت دوره (Low) و قیمت پایان یا بسته شدن دوره (Close) دارد.

منظور از دوره هم، دوره زمانی است که در واقع واحد زمانی نمودار مربوطه می‌باشد.

شمع گاوی یا صعودی (می‌تواند به رنگ سبز یا سفید باشد): قیمت بسته شدن (Close) بالاتر از قیمت باز شدن (Open) می‌باشد.

شمع خرس (می‌تواند قرمز یا سیاه باشد): برعکس شمع صعودی، قیمت باز شدن (Open) بالاتر از قیمت بسته شدن (Close) می‌باشد.

تصویرشمع خرسی یا نزولی (به رنگ قرمز) و شمع گاوی یا صعودی به رنگ سبز

 

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتالنمودار شمعی مبتنی بر تکنیکی است که در سال 1700 در ژاپن برای تحلیل قیمت برنج ساخته شده است.

اما یک روش مناسب برای معامله هر دارایی مالی نیز هست. نمودار شمعی را می‌توان به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار داد (الگوهای ساده) اما بیشتر به صورت گروهی استفاده می‌شود (الگوهای پیچیده). هدف از نمودار شمعی تعیین روند بازار است و در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال نیز استفاده فراوانی دارد.

 اندیکاتور یا شاخص چیست؟

اندیکاتور یا شاخص تابع ریاضی است که برای تحلیل نمودارها از آن استفاده می‌شود و نتایج آن می‌تواند باعث درک شرایط کلی و جزئی از بازار باشد. 

دو اطلاعات مهم مورد استفاده در شاخص‌ها، قیمت در زمانهای گذشته و حجم معاملات در هر زمان می‌باشد. نتیجه استفاده از شاخص‌ها می‌تواند تایید یک روند، ارزیابی قدرت یک روند و پیش‌بینی در مورد آینده آن باشد.

شاخص‌ها یا اندیکاتورهای متفاوتی وجود دارند که هر کدام جز یک مجموعه است. برای مثال تعدادی از آنها نوسانگر هستند و تعدادی میانگین متحرک. هر کدام هم برای اهداف متفاوتی طراحی شده و استفاده می‌شوند.

توجه داشته باشید که هرکدام از این شاخص‌ها یک ابزار هستند و می‌توان با فعال کردن نمایش آن در نمودار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، از آن استفاده نمود.

توجه داشته باشید که تریدرها معمولا از چند شاخص مختلف بصورت ترکیبی استفاده می‌کنند. برخی شاخص‌ها مناسب برای تشخیص روند هستند و برخی برای مشخص نمودن وضعیت اشباع خرید و اشباع فروش. همچنین برخی بر قیمت تاکید دارند و برخی بر حجم معاملات.

یکی از معروف‌ترین و دقیق‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال، ابزار تریدینگ ویوو است. این ابزار برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، از محبوب‌ترین شاخص‌های تکنیکال استفاده می‌کند. در این بخش شاخص‌های به کار رفته در آن را مرور می‌کنیم.

 نوسانگرها (Oscillators)

نوسانگرها یا اسیلاتورها بسیار محبوب هستند و به عنوان اندیکاتورها یا شاخص‌های پیشرو به شمار می‌روند که می‌توانند به شما سیگنال تغییرات روند که هنوز آغاز نشده‌اند را نشان دهند، به همین دلیل به صورت گسترده از آنها استفاده می‌شود.

این نوع از اندیکاتور بین دو حد بالا و پایین یک نقطه میانی در نوسان است و مقدار آن به اندازه‌گیری قدرت و حرکت یک روند کمک می‌کند.

همچنین نوسانگرها عموما این موضوع را به شما نشان می‌دهند که آیا یک بازار، اشباع خرید (بیش از حد خریده شده) یا اشباع فروش (بیش از حد فروخته شده) است (بدین معنی که آیا قیمت به صورت توجیه ناپذیری بالا یا پایین می‌باشد یا خیر)، که در واقع می‌تواند بازگشت یک روند را سیگنال دهد.

از نوسانگرها می‌توان به منظور تعیین زمان بستن معاملات باز استفاده کرد.

نوسانگرها در بازارهای خنثی و بی‌روند تاثیر بیشتری دارند، به این دلیل که در بازارهای رونددار ممکن است به اشتباه، زودتر سیگنال مبتنی بر شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش را بدهند.

موارد رایجی که بایستی به دنبال آن بود، حد وسط نقطه میانی، نزدیک شدن به مقدار حداکثر و حداقل و واگرایی عادی و یا پنهان می‌باشند.

نوسانگرها معمولا با یک خط یا هیستوگرام ترسیم می‌شوند. تعداد زیادی نوسانگر از قبیل شاخص قدرت نسبی (RSI)، نوسانگر تصادفی (اسیلاتور استوکاستیک)، شاخص قدرت حقیقی (TSI) و نوسانگر نهایی (UO) وجود دارند.

 میانگین‌های متحرک (Moving Averages)

میانگین‌های متحرک مبتنی بر قیمت هستند، اندیکاتورهای تاخیری (یا واکنشی) که قیمت میانگین تضمین‌شده در طی یک دوره زمانی مشخص را نشان می‌دهند.

یک میانگین متحرک روشی خوب برای اندازه‌گیری میزان حرکت برای تایید روندها و تعریف خطوط حمایت و مقاومت می‌باشد. اساساً، میانگین‌های متحرک، نویز را در زمان تفسیر چارت‌ها کاهش می دهند. نویز هم از نوسانات ِ قیمت و هم از حجم تشکیل شده است.

به این دلیل که یک میانگین متحرک، اندیکاتوری تاخیری است و به رویدادهایی که قبلاً اتفاق افتاده، واکنش نشان می‌دهد، از آن به عنوان یک اندیکاتور پیش‌بینی استفاده نمی‌شود، بلکه به عنوان یک اندیکاتور تفسیری برای تاییدها و تحلیل‌ها استفاده می‌شود.

در حقیقت، میانگین‌های متحرک پایه و اساس چندین ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال مشهور دیگر از جمله باندهای بولینگر (Bollinger Bands) و اندیکاتور مکدی (MACD) را تشکیل می‌دهند.

انواع مختلفی از میانگین‌های متحرک وجود دارند که همگی فرض بنیادی یکسانی را می‌گیرند و تغییراتی را ایجاد می‌کنند. مشهورترین آنها میانگین متحرک ساده (SMA)، میانگین متحرک نمایی (EMA)، میانگین متحرک وزنی (WMA) و میانگین متحرک هال (HMA) می‌باشند.

 شاخص قدرت نسبی (RSI)

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک نوسانگر موفق و مبتنی بر حرکت است که از آن برای اندازه‌گیری سرعت (شتاب) و همچنین تغییر (دامنه) حرکات جهت‌دار قیمت استفاده می‌شود.

اساساً شاخص قدرت نسبی، زمانی که به صورت نمودار در‌آمده باشد، میانگینی بصری به منظور نظارت بر جریان و همچنین قدرت و ضعف تاریخی یک بازار خاص را نشان می‌دهد.

قدرت و ضعف به قیمت‌های بسته شده در طول یک دوره مشخص معاملاتی که منجر به ایجاد یک واحد قابل اعتماد از تغییرات قیمت و حرکت می‌شود، بستگی دارد.

با توجه به محبوبیت ابزار تسویه نقدی (شاخص‌های بورس) و محصولات نفوذ مالی (و تمامی زیرمجموعه‌های آن)، اثبات شده که شاخص قدرت نسبی، اندیکاتور قابل دوامی از روندهای قیمت می‌باشد.

 نوسانگر تصادفی (Stochastic)

نوسانگر تصادفی یا استوکاستیک یک نوسانگر حرکتی مبتنی بر رنج می‌باشد. اندیکاتور استوکاستیک به نحوی طراحی شده تا مکان نزدیک در مقایسه با رنج بالا یا پایین در تعدادی از دوره‌های تعریف شده توسط کاربر را نمایش دهد.

معمولا نوسانگر استوکاستیک به سه منظور استفاده می‌شود: شناسایی میزان اشباع خرید یا اشباع فروش، شناسایی واگرایی‌ها و شناسایی سیگنال‌ها و سازماندهی‌های گاوی و خرسی.

 شاخص کانال کالا (CCI)

شاخص کانال کالا (CCI) یک نوسانگر حرکتی به منظور تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال می‌باشد که تغییرات یک ابزار را از طریق میانگین آماری آن اندازه‌گیری می‌‌کند.

شاخص یا اندیکاتور کانال کالا اندیکاتوری مشهور است و به صورت گسترده استفاده می‌شود که به دلیل تطبیق پذیری آن، محبوبیت پیدا کرده است.

این شاخص نوعی از نوسانگر کاملا نامحدود است و هیچ حد پایین‌تر یا بالاتری ندارد. شاخص کانال کالا به منظور پیدا کردن بازگشت‌ها و واگرایی‌ها در گذشته طراحی شده است.

در اصل این اندیکاتور برای شناسایی روندها در کالاها طراحی شده بود. هرچند، در حال حاضر از آن در طیف وسیعی از ابزارهای مالی نیز استفاده می‌شود.

 شاخص جهت‌دار میانگین (ADX)

شاخص یا اندیکاتور جهت‌دار میانگین (ADX) به تریدرها کمک می‌کند تا قدرت روند و نه جهت واقعی آن را تعیین کنند. از این اندیکاتور می‌توان به منظور اینکه آیا یک بازار خنثی است یا در حال شروع یک روند جدید می‌باشد، استفاده کرد.

این شاخص با شاخص حرکتی جهت‌دار (DMI) مرتبط است و در حقیقت دومی دارای خط شاخص جهت‌دار میانگین می‌باشد. این نوسانگر بین 0 و 100 متغیر می‌باشد.

مقدار بالای آن نشانگر یک روند قوی و مقدار پایین آن نشانگر روندی ضعیف می‌باشد و معمولاً با اندیکاتورهای جهت‌دار ترکیب می‌شود. این شاخص توسط ولز ویلدر، که چندین اندیکاتور اصلی تجارت را بوجود آورده، ساخته شده است.

 نوسانگر مهیب (AO)

نوسانگر مهیب (AO) اندیکاتوری است که به منظور اندازه‌گیری میزان حرکت بازار استفاده می‌شود. نوسانگر مهیب حاصل تفریق “میانگین متحرک ساده” یا SMA با دوره 34 و “میانگین متحرک ساده” با دوره 5 می‌باشد.

Median Price = (Price High + Price low) / 2

میانگین قیمت برابر است با حاصل جمع قیمت بالا و قیمت پایین تقسیم بر دو.

AO = SMA(Median Price,5) – SMA(Median Price,34)

نوسانگر مهیب برابر است با اختلاف بین “میانگین متحرک ساده” یا SMA با دوره 5 و “میانگین متحرک ساده” یا SMA با دوره 34.

میانگین‌های متحرک ساده که معمولا استفاده می‌شوند، توسط “قیمت بسته شده” محاسبه نمی‌شوند، بلکه توسط “نقاط میانی میله‌ها” محاسبه می‌شوند. نوسانگر مهیب در کل به منظور تایید روندها یا احتمال بازگشت‌ها استفاده می‌شود.

 شاخص حرکت (MOM)

اندیکاتور یا شاخص حرکت اندیکاتور پیشرو در اندازه‌گیری میزان نرخ تغییر تضمین‌شده می‌باشد. این اندیکاتور قیمت فعلی را نسبت به قیمت قبلی از چند دوره قبل مقایسه می‌کند و نوسانگری را شکل می‌دهد که بالا و پایین صفر در نوسان می‌باشد.

این نوع از نوسانگر کاملاً نامحدود است و هیچ حد پایین‌تر یا بالاتری ندارد. تفسیرهای گاوی و خرسی با جستجوی واگرایی، عبور از خط مرکزی، و قرائت‌های شدید در آن دیده می‌شود. این اندیکاتور اغلب در ترکیب با دیگر سیگنال‌ها استفاده می‌شود.

 شاخص مکدی (MACD)

اندیکاتور مکدی یا میانگین متحرک همگرایی / واگرایی (MACD)، اندیکاتور بسیار محبوبی به شمار می‌رود که برای تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از آن استفاده می‌شود. همچنین از آن می‌توان به منظور شناسایی شاخصه‌های روند تضمین‌شده استفاده کرد.

این شاخصه‌ها حرکت بازار و همچنین جهت و طول دوره زمانی روند می‌باشند. اندیکاتور مکدی شاخصی پراطلاعات است و دلیل آن اینست که این شاخص ترکیبی از دو نوع مختلف از اندیکاتورها می‌باشد.

اولا اندیکاتور مکدی از دو میانگین متحرک (میانگین متحرک کوتاه مدت و میانگین متحرک بلند مدت) با طول‌های مختلف (که اندیکاتورهای تاخیری هستند) به منظور شناسایی جهت روند و طول زمان استفاده می‌کند.

ثانیا تفاوت موجود بین مقادیر دو میانگین متحرک (خط اندیکاتور مکدی) و میانگین متحرک نمایی (EMA) یا همان خط سیگنال را بصورت نمودار هیستوگرام که روی خط صفر مرکزی در نوسان است، ترسیم می‌کند. هیستوگرام به عنوان یک شاخصه‌ی خوب از حرکت تضمین‌شده بشمار می‌رود.

خطوط مکدی نمایش داده شده در تصویر زیر را می‌توان به شرح زیر تفسیر کرد:

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

 1. اگر خط آبی (خط مکدی) بالاتر از خط نارنجی (خط سیگنال) باشد، حرکت صعودی است.
 2. برعکس، اگر خط آبی (خط مکدی) زیر خط نارنجی (خط سیگنال) باشد، حرکت نزولی است.
 3. هنگامی که خطوط دچار واگرایی می‌شوند، تقویت روند فعلی را نشان می‌دهد، در حالی که همگرایی یک روند معکوس را نشان می‌دهد.
 4. هنگامی که خطوط از روی یکدیگر عبور می‎کنند، تغییر در جهت حرکت تایید می‌شود.

باند بولینگر (Bollinger Band)

باند بولینگر اندیکاتوری است که محدوده گرافیکی را نمایش می‌دهد که میانگین متحرک ساده در وسط آن قرار گرفته و عرض یا محدوده نوسانات قیمت را مشخص می‌کند.

نوسانات به نرخی گفته می‌شود که در آن قیمت یک دارایی می‌تواند افزایش یا کاهش یابد یا به عبارت بهتر محدوده افزایش یا کاهش از یک نقطه را مشخص می‌کند. چنانچه دامنه نوسانات یک دارایی بزرگ باشد، به این معنی است که این دارایی می‌تواند به طور بالقوه در دامنه وسیعی از قیمت نوسان کند.

 

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

شاخص قدرت نسبی تصادفی (Stoch RSI)

اندیکاتور قدرت نسبی تصادفی یا به اختصار اندیکاتور “استوکاستیک RSI” در اصل یک اندیکاتورِ اندیکاتور است.

از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال به منظور فراهم کردن محاسبه‌ای تصادفی برای اندیکاتور شاخص قدرت نسبی یا RSI استفاده می‌شود. یا به عبارتی مقیاسی است از شاخص قدرت نسبی نسبت به رنج بالا و پایین خود در طول یک دوره زمانی مشخص که توسط کاربر تعریف شده است.

اندیکاتور استوکاستیک RSI، یک نوسانگر است که مقدار آن بین 0 و یک می‌باشد و به صورت یک خط ترسیم می‌شود. این اندیکاتور برای شناسایی شرایط اشباع خرید و اشباع فروش استفاده می‌شود.

نوسانگر ویلیامز (%R)

ویلیامز %R یک نوسانگر مبتنی بر حرکت است که در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، برای شناسایی شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش از آن استفاده می‌شود.

در واقع %R مبتنی بر مقایسه بین قیمت بسته شده فعلی و بالاترین سقف (Highest High) برای دوره بازگشتی که توسط کاربر تعریف شده، می‌باشد.

نوسانگر ویلیامز بین 0 و 100- نوسان دارد (منفیه 100). مقدار نزدیک به صفر حاکی از شرایط اشباع خرید و مقدار نزدیک به 100- حاکی از شرایط اشباع فروش می‌باشد. معمولا نوسانگر ویلیامز می‌تواند سازماندهی مبتنی بر شرایط اشباع خرید و اشباع فروش و همچنین تغییرات کلی در میزان حرکت را ایجاد کند.

نوسانگر قدرت خرس‌ها (Bears Power)

نوسانگر قدرت خرس‌ها توسط الکساندر الدر ساخته شد. این نوسانگر تفاوت بین پایین‌ترین قیمت و EMA یا همان میانگین متحرک نمایی 13 روزه را اندازه‌گیری می‌کند که به شکل یک هیستوگرام ترسیم می‌شود.

اگر اندیکاتور قدرت خرس‌ها زیر صفر باشد، یعنی فروشنده‌ها قادر بوده‌اند تا قیمت را پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی (EMA) بکشانند و اگر اندیکاتور قدرت خرس‌ها بالاتر از صفر باشد، یعنی خریداران قادر بوده‌اند تا پایین‌ترین قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی (EMA) نگه دارند.

قدرت خرس‌ها یک نوسانگر کاملاً نامحدود با مقدار پایه‌ای 0 می‌باشد و هیچ حد پایین‌تر یا بالاتری ندارد. این اندیکاتور معمولا با ترکیبی از دیگر سیگنال‌ها استفاده می‌شود.

نوسانگر نهایی (UO)

اندیکاتور نوسانگر نهایی (UO) یک ابزار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال است که برای اندازه‌گیری میزان حرکت در طول سه بازه زمانی متفاوت استفاده می‌شود.

مشکل اساسی با خیلی از نوسانگرهای حرکتی این است که بعد از یک افزایش یا کاهش سریع در قیمت، می‌توانند سیگنال‌های معاملاتی واگرایی کاذبی را تولید کنند.

برای مثال، بعد از افزایش سریع در قیمت، یک سیگنال واگرایی خرسی، احتمالا خودش را معرفی کند، اما قیمت همچنان رو به افزایش است. نوسانگر نهایی با استفاده از چندین دوره زمانی بر خلاف یک دوره زمانی (که در دیگر نوسانگرهای حرکتی استفاده می‌شود)، محاسبه می‌گردد.

میانگین متحرک نمایی (EMA)

شاخص‌‌های میانگین متحرک، قیمت میانگین یک ابزار مالی را در دوره زمانی معینی نمایش می‌دهند. اما چند نوع میانگین متحرک وجود دارد. همه آن‌ها معمولا در نقاط مختلف که داده‌ها وزن‌دار یا حائز اهمیت می‌شوند، متفاوت هستند.

میانگین متحرک نمایی (EMA) خیلی شبیه (و نوعی از) میانگین متحرک وزنی (WMA) است. تفاوت اصلی بین این دو شاخص این است که نقاط داده‌های قدیمی هرگز میانگین را ترک نمی‌کنند.

به بیان بهتر، نقاط داده‌های قدیمی، ضریب افزایش را حفظ می‌کنند (هر چند تا تقریبا صفر پایین می‌آیند) حتی اگر خارج از طول مجموعه داده‌های منتخب قرار بگیرد.

میانگین متحرک ساده (SMA)

شاخص‌های میانگین متحرک، قیمت میانگین یک ابزار مالی را در دوره زمانی معینی نمایش می‌دهند. اما چند نوع میانگین متحرک وجود دارد. همه آن‌ها معمولا در نقاط مختلف که داده‌ها وزن‌دار یا حائز اهمیت می‌شوند، متفاوت هستند.

میانگین متحرک ساده (SMA) یک میانگین متحرک غیروزنی است. بدین معنا که نقاط مختلف در مجموعه داده، اهمیت یکسانی دارند و به یک میزان وزن دارند.

با انتهای هر دوره، قدیمی‌ترین نقطه داده سقوط می‌کند و جدیدترین نقطه داده به ابتدا اضافه می‌شود. توجه داشته باشید که در بین همه میانگین‌های متحرک، تاخیر قیمت SMA از همه بیشتر است.

به طور خلاصه می‌توان گفت، میانگین متحرک ساده، به میانگین قیمت بسته‌شدن یک سهم در طی یک دوره مشخص گفته می‌شود.

ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud)

ابر ایچیموکو یا ایچیموکو کینکو هیو یک اندیکاتور محبوب و منعطف است که حمایت و مقاومت، جهت حرکت و روند را برای سطح تضمین‌شده نشان می‌دهد.

این شاخص در یک نگاه، تصویری روشن‌تر از عمل قیمت‌گذاری فراهم می‌کند. همچنین امکان تشخیص جهت روند، اندازه‌گیری حرکت و دادن سیگنال براساس تلاقی خطوط و جایی که قیمت به این خطوط مربوط است را فراهم می‌کند. این سیگنال‌ها به تریدرها کمک می‌کنند تا بهینه‌ترین نقاط ورود و خروج را پیدا کنند.

این شاخص از پنج خط تشکیل شده است (هر کدام فاصله زمانی متفاوتی را نشان می‌دهد) و گویچی هوسودا، روزنامه‌نگاری که مدت طولانی بر پیشرفت این روش تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال در اواخر دهه 60 میلادی وقت گذاشت، آن را عرضه کرد.

میانگین متحرک وزنی حجمی (VWMA)

میانگین متحرک وزنی حجمی (VWMA)، براساس میزان فعالیت معاملاتی در دوره زمانی خاصی، بر قیمت‌های حجمی تاکید دارد. کاربران می‌توانند طول، منبع و انحراف را تنظیم کنند.

قیمت‌ها با فعالیت معاملاتی زیاد، وزن بیشتری از قیمت‌ها با فعالیت معاملاتی کم دارند. در دورانی که حجم بازار پایین است، میانگین متحرک ساده (SMA) و میانگین متحرک وزنی حجمی (VWMA) ارزش نزدیکی به هم دارند.

از این اندیکاتور می‌توان برای تشخیص روند ترید استفاده کرد. عبور از خط قیمت می‌تواند یک تغییر جهت‌دار را نشان دهد. میانگین متحرک وزنی حجمی (VWMA) معمولا همراه با سیگنال‌ها و روش‌های تحلیلی دیگر استفاده می‌شود.

میانگین متحرک هال (HMA)

شخصی به نام آلان هال اندیکاتوری به نام میانگین متحرک هال (HMA) را به قصد کاهش تاخیر زمانی، افزایش پاسخگویی و حذف نویز معرفی کرد.

محاسبه آن دقیق است و در میانگین متحرک وزنی (WMA) استفاده می‌شود. این میانگین متحرک بر قیمت‌های جدیدتر نسبت به قدیمی‌ترها تاکید دارد و یک میانگین متحرک با سرعت عمل بالا و در عین حال روان برای تشخیص روند موجود بازار می‌باشد.

همچنین از آن برای تشخیص سیگنال ورود و خروج هم استفاده می‌شود. این اندیکاتور بیشتر مورد استفاده تریدرهای نوسانی (افرادی که در نوسان ترید می‌کنند) و تریدرهای بلند مدت در ترکیب با سیگنال‌ها و روش‌های تحلیلی دیگر قرار می‌گیرد.

سخن پایانی

ما در این مطلب نگاهی به تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال انداختیم و بخش‌های مختلف آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادیم. اگر قصد دارید وارد بازار رمزارزها شوید، داشتن دانش در مورد تحلیل تکنیکال بسیار مهم و ضروری است چرا که اطلاعات نمودارها می‌تواند برای شما پولساز باشد.

توجه داشته باشید برای تسلط کامل به ابزارهای تحلیل تکنیکال و استفاده از آن، باید آموزش‌های فراوانی ببینید و با یک یا چند مقاله، نمی‌توان نکات تخصصی آنرا درک کرد.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

 

همچنین پس از یک دوره آموزشی، باید این دانش کسب شده را در یک بازار با ریسک کم تست کنید تا بصورت عملی هم با این ابزارهای تحلیل آشنا شوید. وبسایت استوک کالا تلاش می نماید با انتشار مقاله های آموزشی در خصوص ارز های دیجیتال شما عزیزان را تا حد ممکن با این مقوله بسیار مهم برای سرمایه گذاری آشنا نماید .